Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa rozpuszczalna nie cieszy się dobrą sławą, mimo że jest łatwa i szybka w przygotowaniu. Dla wielu osób jej smak jest nie do przyjęcia. Wielu kawoszy twierdzi, że nie jest to mała czarna, tylko chemiczna imitacja kawa. Jak jest naprawdę?

Kawa rozpuszczalna jest naturalna

Wbrew powszechnym opiniom kawa rozpuszczalna nie jest chemicznym produktem. Wytwarzana jest z prawdziwych ziaren kawy, które przechodzą specjalny proces palenia, a następnie są mielone i parzone. Odparowywana jest z nich woda, dzięki temu suche granulki bez problemu rozpuszczają się w wodzie.

W jaki sposób powstaje kawa rozpuszczalna?

Do produkcji kawy rozpuszczalnej stosowane są trzy metody:

  • liofilizacja,
  • suszenie rozpyłowe,
  • aglomeryzacja.

Każda z tych technik wymaga innego przygotowania ziaren kawy. Najczęściej kawa rozpuszczalna przygotowywana jest z ziaren Arabicy.

Liofilizacja

Jest to suszenie ziaren kawy w bardzo niskiej temperaturze poniżej 0° przy jednoczesnym obniżeniu ciśnienia. Proces ten polega głównie na zamrożeniu wody, która jest w ziarnach i sublimacja lodu, czyli przejście z fazy ciekłej do pary wodnej. Odbierana jest z liofilizatora pod ciśnieniem.

Kawa rozpuszczalna uzyskana w ten sposób jest wysokiej jakości. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii produkt prezentuje się bardzo elegancko, ponieważ ma wiele kryształków. Jednym z takich produktów jest m.in. kawa rozpuszczalna cafe brasil.

Suszenie rozpyłowe

Zwane jest również przemysłowym, to rozpylenie ekstraktu z kawy strumieniem gorącego powietrza o temp. 200° do 300° pod ciśnieniem. W ten sposób uzyskuje się proszek. Jest to najbardziej popularna forma kawy rozpuszczalnej, która uchodzi za najdelikatniejszą w smaku. Bardzo często ma kremową piankę.

Aglomeryzacja

Akrylamid jest naturalną substancją występującą w kawie. Wybudza ona bardzo wiele kontrowersji. Jej źródłem są także chipsy, frytki, krakersy i ciastka. Przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że największe stężenie tej substancji jest w produktach kawopodobnych. W kawie ziarnistej i rozpuszczalnej są znacznie mniejsze ilości akrylamidu, który wg Światowej Agencji Badań nad Rakiem zwiększa ryzyko występowania nowotworu. Kawa ma śladowe ilości tego związku.

Zawiera także związki o działaniu przeciwnowotworowym, dzięki temu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka o 18%.

Jaka jest różnica między kawą ziarnistą a rozpuszczalną?

Najważniejszą różnicą jest selekcja ziaren. Kawa ziarnista jest produktem, do którego stosuje się tylko najwyższej jakości dojrzałe ziarna. Do produkcji kawy rozpuszczalnej najczęściej używane są ziarna niższej i gorszej jakości.

Zwolennicy świeżo mielonej kawy z ekspresu uważają, że kawa rozpuszczalna ma okropny smak i armat. Jednak w sklepach można znaleźć wysokiej jakości aromatyczne kawy rozpuszczalne.

Czy kawa rozpuszczalna ma prozdrowotne właściwości?

Podczas procesu wytwarzania kawy rozpuszczalnej następują chemiczne procesy, które nie wpływają na ilość i jakość składników odżywczych oraz zawartość roślinnych związków chemicznych. Przeprowadzone badania wskazują także, że kawa rozpuszczalna ma większe właściwości antyoksydacyjne niż kawa parzona. Zawiera także niewielkie ilości kafeolu i kafestrolu, które obniżają lipodogram.

W kawie rozpuszczalnej jest dużo mniej kofeiny niż w mielonej. Dzięki temu jest łagodna w smaku i nie powoduje tak silnego pobudzenia. Można jej także wypić więcej niż ziarnistej i nie szkodzi, to zdrowiu.

Kawa rozpuszczalna ma znacznie więcej składników naturalnych m.in. wapnia, manganu i magnezu. Zawiera także glin i nikiel.

Skąd zła sława kawy rozpuszczalnej?

Istnieje błędne przekonanie, że konsument nie wie, z jakich ziaren powstała kawa rozpuszczalna. W wielu przypadkach są to ziarna niższej jakości, np. uszkodzone. Dzięki temu obniżone są koszty masowej produkcji, co przekłada się na cenę. Jednak nadal jest to kawa wykonana w 100% z ziaren kawowca.

Wbrew wszelkim opiniom kawa rozpuszczalna jest zdrowa. Jednak zalecamy picie wyłącznie wysokiej jakości kawy rozpuszczalnej, która ma niepowtarzalny smak i armat. Dzięki temu zachwyci nawet najbardziej wybrednych smakoszy tego napoju.

Post Author: Iza Mięciel