Pożyczka hipoteczna dla firm – co trzeba zrobić, aby ją uzyskać?

W przypadku pożyczki hipotecznej trzeba skompletować takie dokumenty jak dowód tożsamości, zaświadczenie potwierdzające źródło i wysokość dochodów oraz pełną dokumentację dotyczącą nieruchomości. Będą to takie dokumenty jak: akt własności, wyciąg z księgi wieczystej, zaświadczenie o braku zadłużenia, aktualna wycena. W przypadku ubiegania się o pożyczkę hipoteczną dla firm wygląda to podobnie.

Pożyczka hipoteczna dla firm – Jakie dokumenty przygotować?

W przypadku firm starających się o pożyczkę hipoteczną jest trochę zachodu, ale tylko dla osób, które rozpoczynają swą przygodę z różnego rodzaju „produktami bankowymi”, które mają służyć finansowaniu danego przedsięwzięcia. Należy bowiem pamiętać, że podobnie jak osoby prywatne chcąc uzyskać pożyczkę hipoteczną, muszą odpowiedzieć bankom na pytania: „kto? za co? na ile? jak?” podobnie firma musi „przedstawić się”, choć tak naprawdę uwiarygodnić swoją zdolność kredytową i możliwość regulowania zobowiązań. Służą temu trzy rodzaje dokumentacji.

Różny statut firmy ubiegającej się o pożyczkę hipoteczną – różne dokumenty

Pierwszy rodzaj dokumentów potrzebnych do uzyskania pożyczki hipotecznej dla firm, to będą dokumenty, które pozwolą określić status prawny klienta ubiegającego się o pożyczkę hipoteczną, będą się one różnić w zależności od statutu firmy, będą to np. w przypadku spółek: umowa spółki, koncesje zezwolenia (jeśli są wymagane), uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy lub innych organów spółki zezwalającej na ustanowienie zabezpieczenia prawnego, kserokopie dowodów reprezentujących wnioskodawcę, jeśli wymaga tego sytuacja.

Drugim rodzajem dokumentów będą dokumenty dotyczące sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy, mogą one pochodzić z podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych, a także zaświadczenia z US o niezaleganiu z podatkami, czy też zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS/ KRUS, a także szereg innych dokumentów związanych z finansami firmy, które między bankami nieznacznie będą się różnić od siebie.

Kolejnym rodzajem dokumentów będą dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu, również różne w różnych placówkach banku oraz dokumenty dotyczące samej hipoteki, a także inne jeszcze dokumenty mające związek przyczynowo-skutkowy z finansami firmy oraz samą pożyczką hipoteczną (uzyskanie i przyszłe rozliczanie).

Post Author: Iza Mięciel