Potrzeba matką wynalazku

Mawia się – skądinąd słusznie zapewne – że przysłowia są mądrością narodów. Inna rzecz, czy owe narody z tej mądrości korzystają: jak pokazuje historia, a nawet codzienne doświadczenie, częstokroć ta mądrość, ubrana lub nie w szaty porzekadeł, idzie w tak zwaną odstawkę i wówczas jedynie jedno z nich, przynajmniej w wypadku jednego z narodów – tak się składa, że naszego, polskiego – sprawdza się bardzo dokładnie, aczkolwiek z reguły niezbyt to szczęśliwa konstatacja.

Otóż, chodzi tu o przysłowie: mądry Polak po szkodzie. Trochę opłotkami, ale dochodzimy do meritum: powstało, nieco mimochodem, niezwykle interesujące zagadnienie, mianowicie – czy te przysłowia (pomińmy to o przysłowiowym, nomen omen, Polaku mądrym wiadomo po czym), czy szerzej – te treści, które ze sobą niosą, otóż, czy są one przypisane jedynie do losów konkretnego, wybranego narodu, czy też mają w sobie choćby znamiona uniwersalności?

Pewnie można by deliberować w – znów: nomen omen – przysłowiową nieskończoność, można by wymieniać po kolei rozmaite, podobne lub zupełnie odmienne narody, a co za tym idzie towarzyszące im przez wieki powiedzenia i przysłowia, a i tak – zakładamy z dużą dozą prawdopodobieństwa – znaleźlibyśmy najpewniej tyle samo argumentów na rzecz partykularnego charakteru tychże porzekadeł, jak i świadczących, przeciwnie, o ich uniwersalnych właściwościach. Kwestię tę odłóżmy na bok, deklarując jednocześnie próbę jej rozwikłania w oddzielnym artykule, co chcemy jednak powiedzieć, to to, że co najmniej jedno powiedzenie ma bez wątpliwości odniesienie ogólnoludzkie (co jednak, mimo wszystko, nie przemawia za którąkolwiek alternatywą w opisanym i przeniesionym na inną publikację dylemacie). Mowa tu o tytułowym przysłowiu: tym, że potrzeba jest matką wynalazku.

Poniekąd w związku z tym właśnie, drodzy Czytelnicy, mamy dla Was dobrą wiadomość. Jeśli stanie przed Wami potrzeba nabycia koła (a rodzajów tego jest mnóstwo: koła, kółka, że wymienimy tylko niektóre: koła do wózków transportowych, kółka do wózków, kółka do wózków transportowych, kółka transportowe, et cetera, et cetera), nie musicie, wzorem starożytnych z Mezopotamii, główkować nad jego wynalezieniem, a wystarczy tylko, że odwiedzicie sklep internetowy firmy Promag, gdzie, można tak bez cienia przesady powiedzieć, oferta kółkami stoi.

Post Author: Iza Mięciel