Od ilu lat można jeździć bez fotelika?

Podróżowanie z dzieckiem bywa czasami uciążliwe, zwłaszcza jeśli pociecha nudzi się podczas jazdy lub jest to dziecko małe, które nie rozumie, dlaczego musi tak długo gdzieś jechać. Warto wiedzieć, że istnieją przepisy, które regulują jazdę dziecka w samochodzie. Warto je znać, zważywszy na to, że bardzo wiele osób ma błędne mniemanie o tym, od ilu lat można jeździć bez fotelika. Dawne przepisy już od długiego czasu nie są aktualne, natomiast wiele osób nie zdaje sobie w pełni z tego sprawy. A zatem, od ilu lat można jeździć bez fotelika? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

 

Przepisy dotyczące podróżowania w samochodzie z dzieckiem 

 

Do pewnego momentu podróżowanie w foteliku z dzieckiem miało ograniczać się do 12 roku życia. Dziecko musiało siedzieć w foteliku, dopóki nie skończyło 12 lat. Obecnie te przepisy są już zmienione i dziecko musi jeździć w foteliku lub na specjalnej podpórce do 150 cm wzrostu. Oznacza to, że jeżeli Twoje dziecko wcześniej osiągnie ten wzrost może nie jeździć już na podstawce. Bardzo często chłopcy mogą nieco szybciej zrezygnować z takiej jazdy, już w pierwszych klasach podstawówki. Mimo wszystko warto przestrzegać przepisów, ponieważ, jeśli policja Cię złapię i sprawdzi, że Twoje dziecko nie podróżuje w foteliku, możesz dostać dosyć dużą karę pieniężną.

 

Jazda przodem do kierunku jazdy

 

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli dziecko ma podróżować z przodu. Przede wszystkim, jeżeli chcesz umieścić fotelik dziecięcy na przednim siedzeniu, bardzo często wiele matek umieszcza tam dzieci małe, bo chce mieć je pod kontrolą podczas jazdy. Musisz mieć dezaktywowana poduszkę powietrzną. Istnieją dwa przepisy to regulujące, jeżeli dziecko przejedzie tyłem do kierunku jazdy w foteliku na co bardzo wiele matek decyduje się, ponieważ dzięki temu nie musi ono oglądać tego co dzieje się w przedniej szybie. Nie może skupić się na śnie, wtedy koniecznie musisz mieć dezaktywowana poduszkę powietrzną. Natomiast, jeśli dziecko jedzie przodem do kierunku jazdy, poduszka może być włączona, natomiast i tak zaleca się jej dezaktywację.

A zatem, od ilu lat można jeździć bez fotelika? Więcej informacji przeczytasz na stronie; https://cuk.pl/porady/przewoz-dzieci-w-samochodzie-do-kiedy-musi-byc-w-foteliku-aktualne-przepisy

Post Author: Iza Mięciel